Група ученика и наставника наше школе била је у прилици да присуствује Великој научној неолитској журци у Плочнику 19. маја, а у оквиру манифестације “Музеји Србије десет дана од 10 до 10”. Од љубазних водича Народног музеја Топлице присутни су чули причу о томе како је текао живот у Плочнику пре седам хиљада година, како је насеље страдало па поново откривено пре 90 година, како су текли радови на ископавању и обнови, као и о значају самог налазишта за научни свет. Присутни су били у могућности да се прикључе различитим радионицама, науче нешто ново као и да пробају неолитски хлеб.
Овај локалитет винчанске културе који је сврстан у ред светски значајних места за настанак металургије такође представља и бисер туристичке понуде топличког краја.

« 1 of 2 »