Ученици ОШ „Стојан Новаковић“ у Блацу обележили су Међународни дан матерњег језика како би промовисали језичку и културну разноликост. На радионици, коју су одржале наставнице српског језика и књижевности Ивана Грујић, Весна Симић и Весна Миљаковић,  ученици су  имали прилике да сазнају да је матерњи језик саставни део нашег идентитета и израз наше културе, да у Србији сваки грађанин има право да користи свој матерњи језик.

Сваке године се 21.2. обележава Међународни дан матерњег језика у знак сећања на бангладешке студенте који су убијени 1952.године у Даки, јер су протествовали зато што њихов језик није проглашен матерњим.

Са часа је послата порука  да језик није створен једном заувек, не постоји вечно. Попут живих бића, језик се рађа, развија, живи и нестаје. Зато га треба бранити и неговати. О њему треба бринути у сваком тренутку, а не само у дану посвећеном језику.