Празник посвећен Светом Сави, првом српском архиепископу и просветитељу, прослављен је традиционално 27.1. 2023.  године. у ОШ „Стојан Новаковић” у Блацу пресецањем славског колача и приредбом.

Приредбу је припремио Тим за културне активности школе. Ученици су на сцени уз славски колач, жито, свећу и вино показали како се слави слава и указали на  значај Светог Саве.

Приредби је присуствовао велики број ученика, радника школе, родитеља и других гостију.

У присуству свештеника, директорка школе Марија Ћурчић је са овогодишњим колачаром преломила славски колач. Овогодишњи домаћин славе била је породица Вукмировић.  Они су, како обичаји налажу, део славског колача предали породици Јовановић, која ће бити наредни домаћин.

Данашњи дан је веома значајан и опомиње да је пут светосавља једини прави пут којим потомци Светог Саве требају ићи.